Lielvārdes, Ķeguma, Ogres vēstures un sociālo zinību skolotāji Ķeipenē

Turpinot tradīciju iepazīt savu kolēģu pedagoģisko pieredzi, darba vietu, apkārtni un novada kultūrvēsturiskās vietas, šī gada 4. oktobrī devāmies mācību braucienā uz Ķeipeni.

Sākumā notika iepazīšanās ar skolu. Mūs laipni uzņēma kolēģi Daiga Bombāne un Aigars Jaucis, kā arī citi skolas darbinieki.

Skolotāja Daiga parādīja skolotājas Ineses Grises sagatavoto prezentāciju par savu skolu. Ķeipenes pamatskolai ir sena un visai sarežģīta vēsture, jo Ķeipenes teritorija gadu gaitā ir stipri vien mainījusies. 1974. gada 1. septembrī sākās pašreizējās skolas ēkas vēsture. Vispārzināms fakts ir tas, ka pēdējās desmitgadēs visās Latvijas lauku skolās, arī Ķeipenē, skolas bērnu skaits ir krietni sarucis. Šajā mācību gadā Ķeipenes pamatskolā mācās 91 skolēns un strādā 14 skolotāji. Skolotāja Daiga ar lepnumu stāstīja par skolas tradīcijām, kuru kopšanā un spēkā uzturēšanā pati piedalās jau vairāk kā trīs gadu desmitus.

9.klases beidzēji katru gadu dodas uz Ogri, lai turpinātu mācības kādā no vidusskolām vai arī apgūtu profesiju tehnikumā., kā rī papildina slavenu Rīgas skolu audzēkņu skaitu. Vislabāk savu skolotāju Daigas un Aigara stāstīto mums šajā viesošanās reizē parādīja paši Ķeipenes skolēni. Varētu teikt, ka tieši viņos vistiešāk saskatījām skolas un novada būtiskās vērtības – neatlaidību, darba prieku un lepnumu par savu skolu un novadu. Viņu izpildījumā skolas zālē klausījāmies mūziku, dziesmas, bet jo īpaši bijām pārsteigti par augstā līmenī demonstrētajām sporta dejām! Kāda iznesīga stāja pretī ikdienā ne reti skatāmajiem bērnu un pusaudžu sagumušajiem pleciem, kāda grācija un šarms meiteņu un zēnu dejas soļos, acu skatienos un greznajos deju tērpos! Tas vienkārši ir brīnumaini, ko spēj panākt fanātisks skolotājs, sava darba un interešu nesavtīgs realizētājs (mazie dejotāji bija skolotājas Daigas Bombānes audzināmā klase, viņa daudzus gadus vada sporta deju nodarbības skolēnu interešu izglītībā).

Tieši skolēni bija tie, kas mūs sagaidīja jaunajā Ķeipenes estrādē, sniedza tur muzikālu priekšnesumu un radīja viduslaiku noskaņu. Pie skaistā Plaužu ezera viņi ciemiņus sagaidīja ar karstu tēju un garšīgiem cienastiem. Bija sagatavots erudīcijas konkurss gan par ezeru gan par nozīmīgiem Ķeipenes vēstures notikumiem. Bet, šķiet, visemocionālāko brīdi šajā dienā piedzīvojām visaugstākajā novada vietā – Kārklu kalnā. Tur mūs sagaidīja 3 sportiski jaunieši, lai pastāstītu konkrētās vietas vēsturi, kā arī par saviem velosporta panākumiem ne tikai valsts, bet arī Eiropas mērogā. Un tad visi kopā ar skolotāju Daigu dziedājām Ķeipenes himnu, un tajā brīdī rudenīgi nomākušās debesīs mākoņi pašķīrās un gleznainā ainava atmirdzēja spožā zeltā…

To, ka ķeipenieši ir patiesi sava novada patrioti sajutām skolā, kurā ar savām privātkolekcijām speciāli mums bija ieradušies Laimonis Jansons un Renārs Heinsbergs. Šie vīri jau kopš bērnības interesējas par sava novada vēsturi un kolekcionē monētas, pulksteņus, dažādas nozīmītes, ordeņus u. c., ko ir varējuši savākt no apkārtnes iedzīvotājiem vai arī iegādāties tirgū. Mēs varējām aptaustīt zviedru un poļu laiku monētas no 16.-17. gs., kā arī ar interesi klausīties azartisko novadnieku stāstījumos. Kā uzsvēra skolotājs A. Jaucis, tas bija īpaši gatavots gardēdiens vēsturniekiem, kuru ar lielu kāri arī baudījām.

Par īstu brīnumu un jaunatklājumu lielākajai daļai no mums bija iepazīšanās ar Ķeipenes Komunikācijas centru un tā objektiem. Tas būtu atsevišķa raksta vērts piedzīvotā un redzētā

detalizēts apskats. Informācija būtībā jau ir atrodama arī tīmeklī. Un tomēr. Patiesībā ikvienam būtu jāaizbrauc uz Ķeipeni un jāiepazīstas ar šiem unikālajiem vides objektiem, kas ir tapuši ilgā laika periodā par godu kino forumam “Arsenāls”, kas dibināts pirms 30 gadiem un vairs nepastāv. Tāpat kā nav vairs dzelzceļa līnijas Rīga – Ērgļi, kas tika slēgta pirms 10 gadiem, bet ir stacijas ēka, kurā izveidots S. Eizenšteina Komunikācijas centrs un nedaudz vairāk kā 700 metri dzelzceļa sliežu. Arī Augusts Sukuts, kas ir “Arsenāla” idejiskais tēvs un ar ķeipeniešiem sadarbojies 20 gadus, vairs nedzīvo Latvijā. Kāpēc jābrauc pašiem un jāskatās Milžu galds, Tunelis “24 kadri”, Bāka, Potjomkina aka( šī vides objekta izgatavošana un ekspozīcijas mākslinieciskais noformējums ir A. Sukuta dāvinājums, un tā svinigā atklāšanas ceremonija notika šī gada 7. oktobrī)? Tāpēc, lai ne tikai zinātu, bet, galvenais, lai izjustu, izprastu un līdz kaulam spētu iemīlēt savas zemes vēsturi. Vēl vienu savas zemes stūrīti. Bet vēsture – tie ir cilvēki.

Noslēgumā vēl jāpiemin IK “Ķeipenieši” piparkūku darbnīcas apmeklējums. Kā stāstīja šīs mājīgās vietas saimnieks Aigars, piparkūku cepšana šeit ir mīlestības un sirds darbs, ģimenes tradīcijas jau 4. paaudzē. Pusgadsimtu piparkūkām ir nemainīga recepte un tās tiek gatavotas tikai ar dabīgajām glazūrām (upeņu, melleņu, aroniju, aveņu, kazeņu, smiltsērkšķu u.c.). Piparkūku dekorēšanas iemaņas pilnā mērā varējām izbaudīt arī katrs no mums un līdzi paņemt

Pēc Šūpoļu parka apmeklēšanas atvadījāmies no viesmīlīgajiem Ķeipenes pamatskolas kolēģiem. Un kārtējo reizi pārliecinājāmies, ka īstā Latvija ir tās lauki un cilvēki, kas nebeidz pārsteigt ar jauniem atklājumiem un cerīgu skatu nākotnē.

Paldies par neaizmirstami skaisto un piedzīvojumiem bagāto dienu Ķeipenē!

Aina Lukašunas,

Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas skolotāja, Lielvārdes un Ķeguma novadu Sociālo zinību un pilsoniskās jomas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja

 Ciemiņu atziņas un laba vēlējumi

Lai bērnu skaits Ķeipenē palielinās! –Valentīna no Ogres ģimnāzijas

Jauki ir sapņot! Lai piepildās vispārdrošākie sapņi! –Ārija no Ogres 1.vsk.

Siltuma un gaišuma pilna vieta- Ķeipene! –Aija no Jaunogres vsk.

Lai piepildās visi sapņi un izdodas tos izdzīvot!- Vēsma no Taurupes

Ķeipene- kalni un pakalni ar piparkūku smaržu- Dace no Ogres 1.vsk.

Pārsteidza Ķeipenes skaistie pakalni un cilvēku radošums-…

Siltums… Izturība… Radošums… Drosme… Spēks …- Ilze no Suntažiem

Es biju bērnībā… Tik forši pie jums! Paldies!…….

Lai Ķeipene zied lielās Dabas vidū! –Vaira no Lēdmanes

Sirds siltums un mīļums….

Ķeipene- paldies, ka esi tik skaista Latvijai!- Aina no Lielvārdes

Ķeipene- gleznaina, pasakaini skaista vieta… Lai jums izdodas visas ieceres savas skolas, vides saglabāšanā! – Sarmīte no Lielvārdes

Skatoties pa skolas 2.stāva logu uz koku galotnēm, es sapratu, ka nedrīkst dzīvē apstāties, bet jāpiepilda savi sapņi.- Olita no Menģeles

Staigājot pa silto un mājīgo Ķeipenes skolu, vēlu jums un mums visiem- lai šādas skolas saglabājas un neizzūd tuvredzīgas un postošas politikas dēļ. Plaukstiet, dzīvojiet un esiet radoši!- Ina no Jumpravas

Paldies par šo skaisto dienu un darbu, ko dariet! Nepagurt, dzīvotprieku un daudz radošu ideju arī turpmāk! Ķeipene ir kā krustpunkts dodoties tālāk,  bet arī šeit ir daudz skaistā un interesantā. Lai izdodas!- Daiga no Mazozoliem